ردکردن این

بهترین دکتر برای درمان وسواس در اصفهان

وسواس چیست و چگونه درمان می شود؟

وسواس، اختلالی که شاید هر فردی از آن با میزان متفاوت رنج ببرد ولی اطلاعی از داشتن این اختلال نداشته باشد.درمان وسواس عموما مسیر سخت یا غیر ممکنی نیست، و افرادی که دچار وسواس هستند می توانند با استفاده از تجربیات یک روانشناس خوب، این مسئله را در خود کنترل کرده و در نهایت از بین ببرند. برای شناسایی و درمان این اختلال در ابتدا باید به بررسی وسواس و دو نوع اصلی آن یعنی وسواس فکری و وسواس عملی بپردازیم.
اختلال وسواس یا OCD عموما از کودکی (در اکثر موارد نزدیک 10 سالگی) نشانه های خود را بروز میدهد، ولی در موارد بسیار کم نیز این اختلال از بزرگسالی شروع به بروز علائم میکند و فرد دائما فکر میکند نیاز دارد رفتار یا افکاری را تکرار کند، این رفتار ها عموما در دراز مدت آسیب رسان می باشند، همچنین افکار وسواسی نیز استرس زا و مختل کننده زندگی روزمره فرد میباشد. مبتلایان به وسواس دچار افکار ناخواسته و عموما ناراحت کننده میشوند، به طوری که این افکار باعث رنج شدید این افراد میشود،و گاها افراد متوجه رنجی که میبرند نمیشوند، حال به تفکیک علائم این دو وسواس را بررسی میکنیم.

وسواس فکری چیست و انواع آن چگونه است:

اختلال وسواس فکری در افراد متفاوت میتواند علائم بسیار متفاوتی نیز داشته باشد. در اینجا به برخی از علائم شایع در وسواس فکری اشاره میکنیم:
ترس از آسیب دیدن دیگران: این تفکر وسواسی از آسیب دیدن دیگران در ذهن فرد تکرار میشود به طور مثال یک پدر یا مادر وسواسی به خاطر فکر کردن به آسیب دیدن فرزندشان هنگام دوچرخه سواری فرزند خود را از این عمل باز میدارند یا رفت و آمد او را محدود میکنند. افکار جنسی یا خشونت گری: نوع دیگری از وسواس فکری داشتن افکاری از انجام خشونت یا آسیب رساندن به اطرافیان است. این افکار گاها میتواند جنبه های جنسی نیز داشته باشد.
ترس از کثیفی: شاید شایع ترین نوع وسواس در انواع وسواس فکری، ترس از آلودگی ، کثیفی و میکروب ها است و عموما این افکار فرد را به رفتار هایی مانند شستن دست ها یا شستن مکرر وسایل اجبار میکند.
ترس یا تردید در انجام کارها به صورت ناقص: یکی از انواع وسواس فکری است که شک افراطی برای صحیح یا کامل انجام دادن کارهاست ، در این نوع از اختلال در مواردی مانند چک کردن قفل خودرو یا درب منزل فرد دچار افراط میشود. به طور مثال برای بررسی قفل بودن منزل بعد از ترک آن چندین بار برای چک کردن آن باز میگردد. یا قفل در های خودرو را بعد از زدن ریموت بارها چک میکند.
ترس از بی نظمی یا قرینه نبودن: در این نوع اختلال فرد ممکن است حتی توسط چینش نامنظم غذا در بشقاب نیز آزرده شود. اختلال وسواس فکری انواع دیگری نیز دارد که دیگر در مطالب بعدی به آنها اشاره خواهیم کرد.

وسواس عملی چیست و چه انواعی دارد:

بخش دوم اختلال OCD را وسواس عملی (یا همان اجبار) میگویند، وسواس عملی به رفتارهایی میگویند که فرد برای رهایی از افکار وسواس فکری و اضطراب آن انجام میدهد. البته انجام مکرر هر رفتاری به معنی وسواس عملی نمیباشد، رفتار هایی مانند داشتن ساعت خواب یا ساعت غذا خوردن و… . در اینجا به چند نمونه از وسواس های عملی شایع در جامعه می پردازیم.
وسواس شستشو: یکی از شایع ترین وسواس ها ، شستشوی دست به دفعات زیاد یا حمام رفتن مکرر ، نظافت بیش از حد خانه یا جلوگیری از تماس با آلودگی ( مانند دست نزدن به در یا دستگیره)
وسواس تکرار: تکرار امور روزانه ، تکرار حرکات بدنی ( مانند تکان دادن سر یا چشمک زدن یا ضربه زدن با انگشت و…) دوباره خوانی یا دوباره نویسی (به طور مثال خواندن یک پاراگراف بیش از دو بار)
وسواس چک کردن: چک کردن سلامت خود ( انجام آزمایش های زیاد و چکاپ بیش از اندازه) برای مطمئن شدن از خوب بودن شرایط جسمی خود. چک کردن سلامت اطرافیان. چک کردن وسایل آسیب رسان ( مانند چک کردن مداوم بسته بودن گارو…) یا چک کردن چند باره قفل درب. وسواس های عملی نیز گونه های متفاوت دیگری دارد که در مطالب بعدی سعی میکنیم به آنها نیز بپردازیم.

درمان وسواس در اصفهان

در نظر داشته باشید اختلال وسواس فکری یک بیماری مزمن است و برای آن درمان قطعی وجود ندارد، این بیماری ممکن است برای همیشه در پس زمینه روانی افراد بماند.اما با این شرایط نیز نگران نباشید، زیرا وسواس نیز مانند دیگر بیماری ها قابل کنترل و مدیریت است، همانگونه که آسم ، دیابت یا آلرژی ها توسط افراد مدیریت میشوند. در کل تمامی افراد مبتلا به اختلال وسواس فکری با آموزش صحیح ، نحوه مدیریت اختلال خود ، از عود مجدد آن جلوگیری کنند.
بهترین روش درمان وسواس ، درمان شناختی رفتاری یا همان CBT است، این روش درمانی گاها با دارو نیز همراه است که در صورت شدت بالای وسواس توصیه میشود.هرچند به طور معمول اختلال وسواس به عنوان یک اختلال روانی به حساب نمی آید.و دارو درمانی هرچند میتواند مفید باشد اما به تنهایی کافی نیست،اکثر افراد برای حل مشکلات خود به دنبال سریع ترین راه حل هستند به همین خاطر دارو درمانی را انتخاب میکنند،اما دارو درمانی عموما ۶۰ الی ۷۰ درصد از نشانه های وسواس را کنترل میکند و عموما پس از مدتی از قطع دارو فرد دوباره دچار نشانه های اختلال وسواس فکری یا عملی می شود، به همین خاطر استفاده از یک پزشک روانشناس خوب میتواند بهترین راه حل برای درمان این اختلال باشد. فراموش نکنید که مشاوره وسواس فقط با کمک خود شما امکان پذیر است، به این خاطر که دارو یا درمانگر فقط نیمی از مسیر را پیش میبرد و نیمه ی دیگر مسیر توجه به آموزشی است که درمانگر به شما می دهد و شما باید با توجه به آن اختلال وسواس خود را کنترل کنید.
در این مطلب به طور خلاصه با اختلال وسواس و درمان آن آشنا شدید، اگر فکر میکنید دچار این اختلال هستید شما میتوانید با مراجعه حضوری یا با مشاوره آنلاین خانم دکتر شقایق بازرگان مشاور مجرب در اصفهان برای درمان اختلال وسواس اقدام کنید.

سوالات متداول

بله. به منظور کنترل و یا درمان انواع اختلالات روانی، دریافت مشاوره از منابع معتبر، بهترین و سریع ترین راه می باشد.

حساسیت بیش از حد بر روی یک موضوع خاص و یا تکرار یک عمل، بدون نیاز به تکرار و به صورت مداوم، چه در ذهن و چه در رفتار، اصلی ترین نشانه وسواس در فرد می باشد.