ردکردن این

مشاوره ازدواج اصفهان

مشاوره ازدواج اصفهان

مشاوره ازدواج اصفهان: عموماً در بیان محاوره استفاده از مشاوره پیش از ازدواج را مشاوره ازدواج میگویند. در تعریفی دیگر، به حضور زوج های جوان در کلینیک های تخصصی، به منظور شناخت بیشتر از ویژگی های یکدیگر، مشاوره ازدواج گفته میشود. اما شاید آشنایی با تعریف های تخصصی، شمای بهتری از کاربردهای این مسئله در زندگی را نشان دهد. استفاده از دکتر روانشناس و روانکاو در جهت آشنایی با ویژگی های خاص طرف مقابل، مسائل مربوط به همزیستی در فرد و شناخت نقاطی که به صورت ظاهری نمایان نیستند، در طرفین که قبل یا بعد از ازدواج انجام می گیرد، تعریف دقیق تری برای یک مشاوره خوب ازدواج می باشد. فاکتورهایی مثل سن، میزان رابطه افراد، شناخت های متقابل و انتظاراتی که از طرف مقابل دارند، هرچند در فرایند مشاوره موثر واقع می شوند، ولی تاثیری در تعریف این خدمات برای انسان ندارد. روانشناسی و روانکاوی، دانش هایی هستند که با بهره گیری از مطالعات تجربی و پژوهش های گوناگون در رابطه با ذهن و رفتار انسان ها و همچنین میزان ارتباط این دو با یکدیگر، روابط سالم و هنجار را در برخورد با پدیده های مختلف تعریف میکند. مولفه هایی که بهترین مشاورها و از جمله مشاورین خوب ازدواج در افراد، مورد بررسی قرار می دهند، احساس، ادراکات، هوش، نگرش ها و شکل بروز دهی هیجانات هستند.

مشاوره ازدواج | دکتر شقایق بازرگان

چرا به مشاوره قبل از ازدواج نیاز است

انسان ها در هر انتخابی نیازمند به مشاوره هستند. به هر میزانی که تصمیمات از اهمیت بالایی برخوردارند، ضرورت اخذ مشاوره در آن، در اولویت بالاتری تعریف میشود. ازدواج مسئله ای است که بیشتر مردم یک مرتبه در طول زندگی خود تجربه میکنند. تصمیمی که اکثرا در طول زندگی هر فرد یک بار گرفته می شود موضوع پر اهمیت است. با در نظر داشتن تزاحمات فرهنگی و گوناگونی نگرش و جهانبینی هایی که در زندگی فرد فرد بشر در اجتماعات مختلف دیده می شود، میتوان به اهمیت انتخاب یک نفر به عنوان همزیست، پی برد. فاکتورهایی که در فرهنگ های مختلف، جنبه ی ارزش و ضد ارزش دارند، هنجارها و ناهنجاری های خانوادگی، سطح رفاهی متفاوت بین مردم، از عوامل مختلفی است که برای انتخاب های این چنینی باید مد نظر قرار داد. عدم توانایی در کنترل هیجانات مختلف، به شکل گسترده ای در انتخاب های ما اثرات منفی بر جای خواهند گذاشت. در این میان به فرد سومی نیاز است که به شکلی بیطرف، صحبت های جوانان را شنیده و آنها را در انتخابی که پیش رو دارند راهنمایی کند. در گذشته، به دلیل نوع فرهنگ و پایین بودن دانش در بین مردم این مقولات، اهمیت چندانی نداشتند. با گذشت زمان، کار مشاوره به عهده بزرگترها و والدین گذاشته شد، که باز هم به دلیل ناآشنایی و وجود تعصبات گوناگون نتیجه چندانی به بار نمی آورد. اما امروزه با گذشت بیش از 150 سال از پیدایش و توسعه علم روانشناسی، انسان ها به درک بهتری از همزیستی رسیده اند. مشاوره های مختلف که مشاور خانواده اصفهان و مشاوره ازدواج اصفهان یکی از انواع آنها می باشد، حاصل گسترش دانشی است که در جهت معرفی جایگاه انسان و روابط او با پدیده های مختلف، شکل یافته است.

تاثیر مشاوره قبل و بعد از ازدواج

هر چند شناخت بهتر از خود و طرف مقابل، قبل از اقدام به تصمیم ازدواج تاثیر بیشتری در نتیجه این مسئله دارد، اما این خدمات برای زوج هایی که تصمیم خود را از قبل گرفته و به آن عمل هم کرده اند، نیز وجود دارد. تاثیرات مثبت مشاوره های قبل از ازدواج، چیزی از اهمیت این کار بعد از ازدواج کم نمیکند. در بیشتر موارد شناخت احساسات، انگیزه ها و عوامل رفتاری، به خوبی توسط طرف مقابل درک نشده و همین امر موجب سوء تفاهم بین زوجین میشود. فهمیدن راه های مختلف در جهت همزیستی سالم با افراد دیگر گاهی به قدری ساده و پیش پا افتاده تلقی میشود که زوجین بدون در نظر گرفتن آن و انجام ندادن هیچ گونه اقدامی در این جهت، با ابتدایی ترین سطح برخورد از یکدیگر فاصله میگیرند. در بسیاری از موارد میتوان با مراجعه به یک مشاور خوب ازدواج از تکرار این مسائل جلوگیری کرده تا سلامت محیط خانه و خانواده به خطر نیفتد. مواردی مانند سن طرفین ازدواج، میزان آشنایی با یکدیگر و مدت زمانی که از ازدواج گذشته، تاثیر چندانی در نتیجه مشاوره نخواهد داشت. برخی افراد با وجود داشتن چنین مشکلاتی در زندگی، به همین بهانه ها و شاید به دلیل ترس از محکوم شدن و … هیچ وقت به مراکز مشاوره مراجعه نمی کنند. این بی توجهی در نتیجه منجر به طلاق های واقعی و یا عاطفی شده و در برخی موارد به دلایل مختلف باعث ایجاد بیماری های روانتنی در بین افراد میشود.

زوج درمانی

به خدماتی که در جهت بهبود روابط و شناخت بیشتر طرفین از یکدیگر در ازدواج، ارائه می شوند، زوج درمانی میگویند. همه ما در خود انگاره هایی که داریم، دارای نقاط کور و تاریکی هستیم که گاهی به صورت عمدی نیمه آگاه، چشم بر روی آنها می بندیم. این موارد راز گونه در وجود ما به شکلی هوشمندانه کنترل زندگی ما را به دست می گیرند و در اکثر موارد نتیجه های مخربی بر روی روابط ما میگذارند. روابط زناشویی بهترین و صادقانه ترین بستر، برای شناخت و اصلاح این عوامل می باشد. در طی دوره های زوج درمانی، بسیاری از کمبودها، حفره ها و خلاهای درونی ما در ارتباط با همسرانمان شناخته و به ما معرفی می شوند. بشر به هر میزانی که شناخت بهتری از خود داشته باشد، عملکرد بهتری در برخورد و برقراری رابطه با پدیده های مختلف خواهد داشت. پیدا کردن عقده ها و درمان احساسات منفی سرکوب شده در اطراف آن، کاری است که توسط روانکاو و با استفاده از نوع رابطه ای که زوجین با یکدیگر دارند صورت می پذیرد. شاخص های سلامت روان هر چه در بین طرفین یک رابطه سالم تر باشد، نتیجه آن رابطه به مراتب سازنده تر خواهد بود. به طور کلی پرورش فرزندانی که از لحاظ روانی سالم تر هستند، در محیط ها و بستر خانواده هایی انجام میشود که روابط بین پدر و مادر به شکلی اساسی و بنیادی در جهت سالم سازی، مورد بررسی قرار بگیرد. بنابراین می توان گفت زوج درمانی حرکتی است که به صورت مستقیم و غیر مستقیم بر سلامت روان اجتماع انسان ها تاثیرگذار بوده و از اهمیت بالایی در نظام های روانشناسی برخوردار است.

مشاوره ازدواج | دکتر شقایق بازرگان

از مشاور ازدواج چه انتظاری دارید

با توجه به تعریف های ارائه شده، مشورت یک فرایند طرفینی بوده که مشاوره دهنده و مشاوره گیرنده، هر دو نیاز به تعهداتی هستند تا نتیجه مورد قبول به شکلی تسهیل شده حاصل گردد. در ادامه به عنوان کردن این تعهدات خواهیم پرداخت. مشاور و یا روانکاو در وهله اول میباید جانب انصاف و تعادل را در بین طرفین ازدواج رعایت کند. توجه به فاکتورهای علمی که به صورت مشخص تعریف دارند، از برخورد سلیقه ای با سوژه جلوگیری میکند. صداقت، درک متقابل و ایجاد محیط امن به لحاظ روانی، از جمله مواردی است که باید در طی مشاوره، از سوی روانکاو مد نظر قرار گیرد. همراهی و همسویی با نوع نگرشی که در طرفین ازدواج وجود دارد، میبایست در نهایت تعادل و میانه روی صورت گیرد. اصلاح گزاره های منفی که سوژه به آنها باور داشته و به نوعی جهان بینی او محسوب می شود، به عهده خود سوژه است و روانکاو تنها باید با طرح سوال و موضوع، بستری صادقانه را فراهم کرده تا طرف مقابل بتواند به شکل صحیح با نتایج مخرب آنها مواجه شود. البته بر مراجعین که در مشاوره های ازدواج، طرفین ازدواج هستند نیز، لازم است که مشاور را امین خود دانسته و مسائل خود را در همه جنبه هایی که مشاور به آنها نیاز دارد صادقانه عنوان کرده و پنهان کاری نکنند. زوج های محترم می توانند برای دریافت این خدمات به دکتر شقایق بازرگان مراجعه کنند.