ردکردن این

آیا برای ازدواج آمادگی دارید؟

آیا برای ازدواج آمادگی دارید؟

ازدواج یکی از اتفاقات بسیار تاثیرگذار در زندگی هر فرد است که هیجانات، تنش ها، خوشی ها و اضطراب های متعددی را به همراه خود دارد. فردی که تصمیم به ازدواج دارد، در قدم اول می بایست نشانه هایی از بلوغ شخصیتی را در خود دنبال کند. توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت می باشد که برای ازدواج، رسیدن به بلوغ روحی، روانی و شخصیتی علاوه بر بلوغ جنسی مورد نیاز می باشد.

درک مسئولیت، همراهی در کارهای جمعی و گروهی، حمایت متقابل و همچنین، ویژگی هایی مانند ایثار نیز برای یک رابطه سالم و پایدار نیاز هستند. معیارهایی که هر فرد در ازدواج به دنبال آن است، در صورتی که همراه با ارزش های انسانی و مدنی و همچنین برخاسته از باوری عمیق باشند، نشان دهنده میزان بلوغ روحی در آن فرد می باشند. امروزه رویکرد روانشناختی به مقوله ازدواج و همچنین استفاده از مشاور برای درک بهتر الزامات این پیوند، دارای جایگاه و اهمیت ویژه ای است.

پیچیدگی روابط در جهان مدرنیزه امروزی و همچنین تعاملات گسترده فرهنگی، نیاز افراد را به شناخت از یکدیگر در مسئله ازدواج چندین برابر افزایش داده است. این شناخت از خود و طرف مقابل، با استفاده از تجربیات یک مشاور مجرب، به راحتی در اختیار افراد قرار می گیرد. در این مطلب به بیان نشانه هایی از آمادگی برای ازدواج در افراد می پردازیم و در ادامه به معرفی یک متخصص برای دریافت خدمات مشاوره پیش از ازدواج در اصفهان خواهیم پرداخت.

علائم آمادگی برای ازدواج

شاید در نزدیکان خود با افرادی آشنا باشید که به دلایل گوناگون از گزاره هایی مانند “نمیدانم برای ازدواج آماده هستم یا نه” استفاده می کنند. جنبه مثبت این نوع نگاه، در صورتی که واقعی و آگاهانه باشد، این است که فرد نمی خواهد به صورت هیجانی با این مسئله برخورد کند. اما باید در نظر داشت که در بسیاری از موارد افراد، به دلیل اعتماد به نفس پایین و فرار از مسئولیت ناشی از ازدواج، از این گونه گزاره ها استفاده می کنند.

شناخت های فردی در زمینه اهداف و نقاط ضعف و قدرت، یکی از لوازم آمادگی برای انتخاب همسر می باشد که هر فرد پیش از ازدواج باید به آنها دست پیدا کند. در جامعه امروزی ترس از ازدواج که با نام گاموفوبیا نیز شناخته می شود، موجب ایجاد پیوندهایی مانند ازدواج سفید می شود، که به لحاظ جامعه شناسی در طبقه آسیب های اجتماعی قرار می گیرد. کمال گرایی افراطی، شناخت های نادرست و همچنین فانتزی های عشقی، عوامل دیگری هستند که موجب تعویق در انجام ازدواج از سوی جوانان می باشند. 

به طور کلی فاکتورهایی که در آمادگی برای ازدواج در افراد مورد بررسی قرار می گیرند عبارتند از، بلوغ در زمینه های مختلف روحی، جسمی و روانی، عادات گوناگون، برخورداری از مهارت های زندگی، داشتن خلق و خوی با ثبات، ویژگی هایی مانند گذشت، فداکاری، انعطاف پذیری روانی، برخورداری از ویژگی های خاص فردی مانند مدیریت مالی، پشتیبانی و حمایتگر بودن.

بهترین مشاور ازدواج در اصفهان

فردی که می خواهد ازدواج کند، باید در نظر داشته باشد که در پیوند عمیق و تاثیر گذاری مانند ازدواج، جایی برای خودخواهی و تصمیمات یک طرفه وجود ندارد. در جلسات مشاوره برای ازدواج، افراد با استفاده از دانش و تجربه یک مشاور مجرب، به درک صحیحی از ماهیت این پیوند و الزامات آن خواهند رسید. فروپاشی توقعات بیجا و فرافکنی هایی که در این مقطع از زندگی با آن مواجه هستیم، با استفاده از این خدمات مشاوره ای و متدهای گوناگون روانشناسی بسیار سهل تر از گذشته انجام می گیرد.

دکتر شقایق بازرگان، روانشناس و متخصص مشاوره، یکی از فعالین حوزه زوج درمانی در اصفهان هستند که سوابق متعددی در ارائه خدمات مشاوره ای و درمانی دارند. از جمله فعالیت های دکتر بازرگان در سالهای گذشته برگزاری سمینارها و کارگاه های متعدد برای آموزش مهارت های مورد نیاز در زندگی زناشویی در سراسر کشور می باشد. اصفهانی های عزیز در صورت نیاز می توانند با شماره های درج شده در بخش ارتباط وب سایت، تماس برقرار کرده و جهت دریافت نوبت مشاوره حضوری اقدام نمایند.

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *