ردکردن این

انواع اختلال وسواس

انواع اختلال وسواس

وسواس، یکی از اختلالات روانی است که موجب انجام و یا تکرار چندین باره یک کار در افراد مبتلا می شود. به صورت کلی همه افکار و تصاویر تکرار شونده در ذهن، نوعی از وسواس در همه انسان ها هستند، ولی گاهی اوقات کنترل و یا چشم پوشی از این صورت های ذهنی برای برخی از افراد سخت و ناممکن شده و آنها دچار اختلال وسواس می شوند. استرس در مقاطعی که روان انسان آسیب پذیر بوده، فشارهای سنگین روانی، شوک ناگهانی و … از جمله عواملی هستند که موجب بروز اختلال وسواس در افراد مختلف می شوند.

اجبار به یک نوع رفتار خاص و یا تکرار یک عمل، در افراد مبتلا به وسواس، برخاسته از تنش های متعددی است که ذهن به صورت ناخودآگاه آنها را متصل به وقوع و یا تکرار یک اتفاق خاص می کند. بروز نشانه های گوناگون از این اختلال روانی در کودکان نیز می تواند در سنین 8 تا 10 سالگی مشاهده شود. یک کودک به دلیل عدم درک صحیح از اتفاقات پیرامون، در صورتی که تحت فشار روانی قرار گیرد، به راحتی می تواند یک الگوی وسواسی را به عنوان یک داده در سیستم شناختی خود ذخیره کرده و طبق آن عمل کند. اختلال وسواس با توجه به انواع مختلفی که دارد، به صورت گوناگونی در بین خانم ها و آقایان بروز می کند. (مشاوره تلفنی در اصفهان)

نکته قابل توجه این است که این اختلال می تواند ریشه بسیاری از بیماری های روانی دیگر قرار گرفته و آسیب های متعددی را در جنبه های گوناگون زندگی یک فرد باعث شود. در این مطلب به بیان تعدادی از انواع اختلال وسواس در افراد خواهیم پرداخت و پس از آن، در ادامه یکی از مراکز معتبر درمان وسواس در اصفهان را معرفی خواهیم نمود.

انواع وسواس

بیماری وسواس با توجه به عوامل محیطی، مانند فرهنگ، تربیت، کار و … و همچنین عوامل فردی مثل عقاید، نگرش، جنسیت و … به شکل های مختلفی در بین افراد بروز می کند. وسواس های احتکار، فکری، چک کردن، قرینگی، افکار جادویی و … نمونه های مختلف این اختلال هستند که می توان به آنها اشاره نمود. وسواس احتکار، با جمع آوری اشیاء دورریختنی مانند انواع زباله ها و مواد بازیافتی در افراد شناسایی می شود.

در موارد شدید این اختلال، محل زندگی این افراد انباشته از وسایل به درد نخور و دورریختنی است. وسواس های فکری، در دسته های مختلفی طبقه بندی می شوند، ولی وجه مشترک همه آنها نشخوار افکاری است که فرد در طول روز بارها و بارها به صورت آگاهانه آنها را مورد بررسی قرار می دهد. وسواس چک کردن نمونه ای از انواع اختلال وسواس است که در آن، فرد مبتلا در دفعات مختلف به صورت مکرر، یک چیز را بررسی می کند. چک کردن چند باره شیر گاز یا قفل درب خانه و ماشین نمونه هایی از وسواس چک کردن هستند. 

وسواس قرینگی نوعی از وسواس است که در چیدمان و قرارگیری وسایل در دکوراسیون و یا شکل هندسی یک حجم، به صورت قرینه شناسایی می شود. میل شدید به تقارن در این افراد مانند دیگر انواع وسواس، برخاسته از حس کمال گرایی افراطی در آنها می باشد. نوع دیگری از وسواس، افکار جادویی هستند. در این نوع از اختلال روانی، فرد به این گزاره باور دارد که اگر فلان کار را به تعداد خاصی انجام ندهد، اتفاق ناگواری خواهد افتاد.

مثلاً با خود میگوید، اگر لامپ را بیست بار خاموش و روشن نکنم و یا دستهایم را سه بار پشت سر هم نشویم، یک اتفاق ناگوار رخ می دهد. وسواس شستشو و نظافت، یکی از نمونه های اختلال وسواس بوده که افراد غالبا با آن آشنایی دارند. وسواس کندن مو، وسواس آلودگی و وسواس در موضوعات اخلاقی یا مذهبی، نمونه های مختلف دیگری هستند که در زیر مجموعه های این اختلال روانی طبقه بندی می شوند.

درمان وسواس در اصفهان

وجود اطلاع و آگاهی در افراد مبتلا، نسبت به بیماری خاصی که دارند، بسیار حائز اهمیت می باشد. وسواس، یکی از انواع اختلالات روانی است که دارای نشانه های متعددی در بیرون است. نکته قابل توجه این است که اختلالات روانی در افرادی که به آنها مبتلا هستند به صورت عادی جلوه کرده و فرد مبتلا، حداقل در ابتدای کار، آن را امری غیر طبیعی نمی داند.

افسردگی، اضطراب و اختلالاتی مانند آنها، در نگاه اولیه توسط بیمار به صورتی کاملا طبیعی و به عنوان یکی ویژگی های خلقی معرفی می شوند. دکتر شقایق بازرگان، روانشناس و روانکاو، یکی از بهترین روان درمانگران فعال در زمینه مشاوره و درمان بیماری های روانی در اصفهان هستند. با توجه به سابقه تحصیلی و کاری دکتر بازرگان، می توان ایشان را به عنوان بهترین مشاور وسواس در اصفهان معرفی نمود. اهالی شهر اصفهان و شهرستان های اطراف، به وسیله تماس با شماره های ارائه شده در وب سایت می توانند جهت دریافت نوبت مشاوره حضوری اقدام نمایند.

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *