ردکردن این

نشانه های نیاز به مشاوره

نشانه های نیاز به مشاوره

خدمات مشاوره ای، در زمینه های گوناگون را می توان یکی از وظایف عمده روانشناسان و روانکاوان دانست. علم روانشناسی با پیشرفت هایی که در دهه های گذشته داشته است، امروزه به عنوان یک ابزار بسیار موثر در تشخیص و ارائه درمان بیماری ها و اختلالات روانی شناخته می شود. رویکرد روانشناختی به عملکرد انسان و میزان تاثیر آن بر روی انتخاب و فعالیت های او، موجب شد تا مردم برای کسب مشورت در شناخت زوایای گوناگون زندگیشان که از دید خودآگاه آنها پنهان است، به روانشناسان مراجعه کنند.

به مرور زمان این کار به یکی از خدمات قابل ارائه در مراکز روانشناسی تبدیل شد. ارائه مشاوره در زمینه هایی که به صورت مستقیم تحت تاثیر عوامل خودآگاه و ناخودآگاه در روان افراد هستند، مانند ازدواج، تربیت فرزند، مسائل خانوادگی و … با استفاده از رویکردهای مختلف روانشناختی، از بهترین راهکارها در جهت ارتقاء سطح سلامت روان در اجتماع می باشد.

در مواجهه با شرایط گوناگونی که روی دادن آنها در زندگی هر فردی احتمال دارد، مانند سوانح مختلف و اتفاقاتی که فشار روانی بالایی بر افراد دارد، می توان با دریافت مشاوره از یک روانشناس متخصص، بهترین عملکرد را در واکنش هایمان به این مسائل داشته باشیم. در ادامه مطلب به توضیح این موضوع خواهیم پرداخت که چه زمان هایی در زندگی نیازمند خدمات مشاوره ای هستیم و در پایان، به معرفی یک مشاور حرفه ای در اصفهان می پردازیم.

چه زمانی باید به مشاور مراجعه کنیم

انسان ها در طول زندگی، مقاطع مختلفی را پشت سر می گذارند و در طول چالش هایی که برای آنها پیش می آید، مجبور به انجام انتخاب هستند. به عنوان مثال، ازدواج یکی از مقاطع بسیار مهم در زندگی هر فرد است. انتخاب همسر و شریک زندگی، تاثیر زیادی بر شکل و جهت زندگی آنان پس از ازدواج خواهد داشت. نیاز به شناخت و تاثیر ناپذیری از هیجانات گذرا، فاکتورهایی هستند که در زمان تصمیم گیری باید به آنها توجه نمود.

متاسفانه در بسیاری از موارد دیده میشود که برخی از مسائل بسیار جزئی مانند یک سوء تفاهم ساده، تبدیل به یک معضل شده و زندگی یک فرد یا زوج را تحت تاثیر قرار می دهد. خیلی از اوقات، افراد، زمانی به فکر مراجعه به مشاوره می افتند که اصطلاحا کارد به استخوانشان رسیده و نمی توانند اوضاع را تحمل کنند. این در حالی است که با رصد کردن و شناسایی نشانه های اولیه و مراجعه به یک مشاور مجرب، می توانیم در ابتدای کار از آسیب ها و تبعات بعدی جلوگیری کنیم. از طرف دیگر باید به این نکته نیز توجه داشت که واکنش پیشفرض در انسان، زمانی که با هیجانات مختلف مواجه می شود، توجیه شرایط و تراشیدن دلایل منطقی برای آن است. این امر نیز یکی از آسیب هایی است که در ایجاد بسیار از نارسایی های فکری و احساسی تاثیرگذار می باشد.

علائم حاکی از نیاز به مشاوره

با توجه به نکاتی که بیان شد، به علائمی خواهیم پرداخت که در صورت مشاهده آنها، نیاز به مشاوره داریم. البته گفتنی است، تداوم این نشانه ها، از شرایط تشخیص این نیاز می باشد که باید مد نظر قرار گیرد. احساس بی حوصلگی در انجام کارهای روزمره، مانند کار، تحصیل، تفریح، نظافت و … یکی از مهمترین نشانه ها برای لزوم مراجعه به روانشناس و مشاور می باشد.

خلق عصبانی، و خشم هایی که دلیل آنها به صورت واضح مشخص نیست، بی اعتمادی و بدبینی، انجام رفتارهای اجباری به صورت تکراری، زیاد بودن افکاری مانند مرگ و خودکشی، اضطراب مداوم، اختلالات خواب و تغذیه، نوسانات خلقی، اهمال کاری و احساس تنبلی مفرط، عدم توانایی در تصمیم گیری های ساده، احساسات عمیق و ناپایدار، میل شدید به گریه، اختلال در تمرکز، شناخت و فهم، وارد کردن آسیب های فیزیکی به خود و دیگران، از جمله علائمی هستند که بیانگر نیاز ما به مشاوره با یک متخصص مطمئن و معتبر است.

بهترین مشاور در اصفهان

باید دانست که عدم توجه به نشانه های عنوان شده، می تواند آسیب های دیگری به همراه داشته باشد، هر چند یک مسئله کوچک به نظر برسد. دکتر شقایق بازرگان، روانشناس و روانکاو فعال در زمینه خدمات مشاوره ای و درمان اختلالات روانی، به عنوان یک مشاور خوب در اصفهان، ارائه دهنده این خدمات به صورت حضوری و آنلاین به همشهریان و هموطنان محترم هستند. اصفهانی های عزیز می توانند به وسیله تماس با شماره های درج شده در وب سایت، برای دریافت نوبت مشاوره حضوری اقدام نمایند.

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *