ردکردن این

کنترل استرس

کنترل استرس

امروزه به دلیل سبک زندگی های جدید و عوامل متعدد دیگر، میزان استرس و تنش هایی که به صورت روزمره به روان افراد وارد می شود به مراتب بیشتر از گذشته می باشد. تعاملات فرهنگی و گسترش روابط، تاثیر زیادی در این موضوع دارند. اضطراب و هیجان هرچند نوعی از هیجانات تعریف شده در روان افراد هستند، ولی زمانی که این هیجانات به شکلی غیر قابل کنترل تبدیل به یک الگوی رفتاری برای جبران شوند، زندگی را مختل و بخش های گوناگون آن را با چالش های متعدد مواجه می کند. در همین حالت است که متخصصان اختلال اضطراب را تشخیص می دهند.

لازم به ذکر است در صورت مشاهده هر گونه از نشانه های این اختلال روانی می بایست به یک مشاور مجرب مراجعه کرد و با استفاده این جلسات از گسترش این اختلال روانی جلوگیری کرد. مدیریت استرس راهی است برای کاهش تنش و جلوگیری از تبدیل این هیجان به یک اختلال روانی. شناخت منابع استرس، اهمیت این کار و همچنین چگونگی تبدیل استرس به یک الگوی مخرب، موضوعاتی هستند که در ادامه این مطلب درباره آنها صحبت می کنیم و در پایان به معرفی بهترین مشاور زن در اصفهان برای دریافت خدمات درمانی و مشاوره ای خواهیم پرداخت.

چرا مدیریت استرس اهمیت دارد

در پاسخ به این سوال باید جنبه های مختلفی از مسئله را مورد بررسی قرار داد. جالب است بدانید، همه ارگان های بدن در حالت عادی، میزان خاصی از انرژی را مصرف می کنند. این انرژی در صورت ترشح هورمون های مربوط به استرس به میزان بیشتری در سیستم های مرتبط پخش می شود. در صورت نیاز به میزان بالاتری از انرژی، قلب به فعالیت بیشتر پرداخته و حجم خون بیشتری را با سرعتی بالاتر در بدن پخش می کند. روان افراد با تاثیر پذیری بیشتر تحت استرس و تداوم این اتفاق، به صورت ناخودآگاه این کار را به عنوان یک الگوی مواظبتی در شرایط مختلف شناخته و به این صورت استرس تبدیل به یک اختلال روانی می شود.

بیماری های روان تنی و اختلالات گوناگون مانند دوقطبی، نمونه هایی از بیماری هستند که می توانند از اختلال اضطراب ناشی شوند. برای جلوگیری از این بیماری ها، انجام خود مراقبتی های روانی خصوصا در زندگی های امروزی، از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. یکی از این مراقبت های روانی شناخت منابع استرس و برخورد آگاهانه داشتن با آنها می باشد، در ادامه به بیان نکاتی در این رابطه می پردازیم.

شناخت منابع استرس

اولین مرحله در کنترل استرس، شناسایی مکان ها، افراد و وضعیت هایی است که به هر دلیلی برای شما استرس زا هستند. شناخت هر چه بیشتر این فاکتورها و همچنین جنبه های مختلف آنها به کنترل استرس ناشی از آنها و بعضا شناخت ریشه بسیاری از استرس ها منجر می شود. در نظر داشته باشید، کنترل میزان خواب و نوع تغذیه برای این کار اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت. نکته دیگری که باید به آن توجه داشت این است که برای شناخت منابع استرس به صورت دقیق، در صورت برخورد با شرایط استرس به جای فرار از آنها باید به آنها دقت کرده و جنبه های مختلف آن را مورد بررسی قرار دهید.

عدم توجه به عوامل استرس زا و دقت نداشتن به دلیل آنها موجب پیشرفت آنها در زوایای مختلف زندگی و ایجاد آسیب در آن زمینه ها می شود. می توانید برای این کار از یک دفترچه استفاده کرده و داده های خود را ثبت کنید. یادداشت کردن کار دقیقی است و البته نتیجه بهتری نیز خواهد داشت. این سوالات در طول برخورد با اضطراب پرسیده و همراه با جواب، به برگه منتقل کنید.

علت اضطراب چیست (در صورت نیاز حدس بزنید)، اکنون چه احساسی را تجربه می کنید، چه خاطراتی همراه با این احساس در حافظه تان دارید، فکر می کنید برای اولین بار چگونه با این احساس آشنا شدید. پاسخ همیشگی تان به این شکل از احساس چه بوده است، این احساس کدام یک از ویژگی های رفتاری و شخصیتی شما در ارتباط است و … همه این ها سوالاتی هستند که در برخورد با موقعیت استرس زا می توانید از خود بپرسید.

درمان اختلال اضطراب در اصفهان

با توجه به نکات عنوان شده، باید توجه داشت، در برخی موارد، ریشه های استرس و اضطراب در افراد به اندازه ای عمیق است که برای شناسایی و رفع آن حتما نیاز به استفاده از یک مشاور خوب می باشد. خانم دکتر شقایق بازرگان، روانشناس و عضو نظام روانشناسی کشور، در طول سالیان گذشته فعالیت زیادی در زمینه ارائه خدمات مشاوره ای و درمانی در شهر اصفهان داشته اند. خدمات آموزشی و برگزاری کارگاه های گوناگون برای آموزش مهارت های فردی خانوادگی و اجتماعی و همچنین پرورش شاگردان متعدد در این حوزه، از جمله فعالیت های دکتر بازرگان می باشد. به قطع میتوان ایشان را به عنوان بهترین روانشناس زن در اصفهان معرفی نمود. اصفهانی های عزیز، در صورت نیاز به خدمات مشاوره ای و درمانی می توانند به وسیله تماس با شماره های درج شده در سایت، برای دریافت وقت مراجعه حضوری اقدام نمایند.

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *