ردکردن این

نشانه های اختلال اضطراب

اضطراب به عنوان یکی از اساسی ترین هیجانات مورد نیاز در وجود انسان، موجب فعال شدن بخش های مختلف بدن در مواقع مورد نیاز می شود. جالب است بدانید انسان در صورتی که فاقد هیجان اضطراب بود، نمی توانست در طبیعت دوام بیاورد و منقرض می شد. اما زمانی که این هیجان به دلیل تاثیر بیش از حد روان از آن، به صورت یک مکانیزم و الگوی برخوردی مورد استفاده قرار گیرد، موجب یک نوع اختلال روانی می شود. این بیماری روانی که با نام اختلال اضطراب شناخته می شود، به دلایل متعددی ایجاد شده و زندگی فرد مبتلا را در جنبه های گوناگون با چالش مواجه می کند.

اختلال اضطراب در برخی از انواع می تواند تا جایی در روان یک فرد پیشروی کند که آن فرد حتی نتواند از خانه خارج شود. علت بروز این اختلال، تنش های متناوب روحی، فشارهای سنگین بر روان، شوک های روانی و اتفاقات یا سوانح هستند. ترس دائمی و طاقت فرسا، تشویش های متناوب و تنش های فکری مکرر در مواقع تاثیر پذیری از این اختلال، زندگی را برای افرادی که به آن مبتلا هستند بسیار سخت می کند. (زوج درمانی اصفهان)

این اختلال در خانم ها، آقایان و کودکان، با توجه به ویژگی های مختلف آنها، علائم گوناگونی داشته و میزان آسیب های وارده از هر نوع اضطراب بر افراد متفاوت می باشد. گفتنی است اختلال اضطراب در بسیاری از موارد به بیماری های روان تنی گوناگونی منجر می شود. شناخت علائم، برخورد مناسب با افراد مبتلا و مراجعه سریع به روانشناس برای پیگیری پروسه درمان این اختلال، کارهایی هستند که در صورت بی توجهی، می توانند آسیب های دیگری را به همراه داشته باشند. اختلال اضطراب و شناسایی علائم آن موضوعاتی هستند که در این مطلب درباره آنها صحبت می کنیم و در پایان به معرفی یک روانشناس متخصص برای درمان استرس در اصفهان خواهیم پرداخت.

علائم این بیماری

همانطور که بیان شد، این اختلال با توجه به میزان سن، جنسیت و عوامل محیطی دیگر مانند کار، خانواده و نوع تربیت به صورت های گوناگون و میزان شدت متفاوت در افراد بروز می کند. اختلال اضطراب فراگیر و یا عمومی، اضطراب اجتماعی و برخی از انواع فوبیا، نمونه هایی از این اختلال هستند که به دلیل نوع زندگی انسان امروزی، به میزان بیشتری در افراد مبتلا به بیماری اضطراب وجود دارند. به عبارت دیگر افرادی که دچار اختلالات اضطراب می شوند، غالبا به این دسته از انواع آن مبتلا می گردند. نشانه های اختلالات اضطراب در این انواع نیز به صورت متناوب، قابل مشاهده می باشد.

تشویش دائمی، عدم تمرکز و وسواس شدید نسبت به اشیاء و محیط پیرامون، به شکل دائمی در انواع اضطراب عمومی و فراگیر قابل مشاهده هستند. در برخی از دیگر انواع اختلال اضطراب مانند اضطراب جدایی، اختلالات هراس و برخی از فوبیا ها مانند ترس از حیوانات و یا شرایط خاص، افراد مبتلا با پیشامد شدن آن وضعیت، مورد حملات اضطرابی قرار می گیرند. ( مشاور خانواده اصفهان )

در هر صورت اختلالات اضطراب به هر شکل و نوعی که باشند، نشانه های روانی و فیزیکی مشابهی با یکدیگر دارند. عدم توانایی در تمرکز، تشویش و دلشوره و همچنین کم توانی و یا ناتوانی در درک صحیح از محیط، علائم روانی اختلالات اضطراب هستند. از جمله نشانه های فیزیکی این بیماری می توان به سرگیجه، به هم خوردن تنظیم فشار خون، تنگی نفس، خشکی دهان، حالت تهوع، گرفتگی های عضلانی، تعریق بیش از حد معمول، درد در ناحیه شکم و سینه و همچنین سردردهای مداوم اشاره نمود.

درمان استرس در اصفهان

علاوه بر دلایلی که برای بروز این بیماری در افراد اشاره کردیم، عوامل ژنتیکی نیز یکی دیگر از فاکتورهایی است که در ابتلای افراد به این گونه از اختلالات روانی تاثیر می گذارد. در نظر داشته باشید که نشانه های اختلال اضطراب را باید جدی گرفت و در صورت مشاهده آنها در خود می بایست برای درمان آن اقدام کنیم؛ چرا که اضطراب یکی از مهمترین عوامل روانی بیماری های جسمی است و بسیاری از بیماری های روانتنی ریشه در آن دارند. دکتر شقایق بازرگان، یکی از روانشناسان مجرب و مشاورین حرفه ای در اصفهان هستند. همشهریان اصفهانی عزیز در صورتی که به دنبال یک روانشناس متخصص برای درمان اضطراب در اصفهان هستید، می توانید از طریق شماره های درج شده در قسمت ارتباطات وب سایت، جهت دریافت نوبت مشاوره حضوری اقدام نمایید.

 

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *