ردکردن این

علائم اختلالات جنسی در زنان کدام است؟

علائم اختلالات جنسی در زنان کدام است؟
در زندگی زنان، دلایل زیادی وجود دارد که باعث شده از رابطه جنسی لذت نبرند و حتی می توانند بر کاهش کیفیت زندگی شان نیز تأثیرگذار باشند. بر اساس تحقیقات صورت گرفته، نشان می دهد که حداقل نیمی از خانم ها، یکی از نشانه های اختلالات جنسی را تجربه می کنند. اختلال در عملکرد جنسی می تواند شامل هرگونه مشکلی باشد تا مانع شود که فرد به لذت جنسی و ارگاسم برسد. با توجه به اهمیت این موضوع، قصد داریم که در این مقاله شما را با عوامل فیزیکی و روانی که باعث کاهش میل جنسی بانوان می شود، بیشتر آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.

عوامل فیزیکی مؤثر در اختلال عملکرد جنسی بانوان

هیسترکتومی

شایع ترین عمل جراحی است که بانوان پس از جراحی، با کاهش میل جنسی مواجه می شوند. هیسترکتومی به عمل جراحی گفته می شود که در طی آن رحم به طور کامل برداشته می شود. برداشتن رحم و تخمدان ها می تواند سطح هورمون های جنسی را کاهش دهد. برای بهبود اختلال جنسی در زنانی که پس از جراحی با مشکلات خاصی رو به رو می شوند، می توان از هورمون درمانی جایگزین به همراه و یا بدون تستوسترون کمک گرفت. طبق تحقیقات، خانم هایی که جراحی هیسترکتومی را قبل از دوره یائسگی انجام داده اند؛ استروژن درمانی می تواند خشکی واژن، ناتوانی در رسیدن به ارگاسم و خون رسانی در واژن را بهبود بخشد. همچنین درمان تستوسترون می تواند نقش مؤثری در بهبود میل جنسی و برانگیختگی داشته باشد.

واژینیسموس

خانم هایی که دچار بیماری واژینیسموس می شوند، ممکن است تماس جنسی آن ها همراه با درد باشد و یا اینکه موفق نخواهند شد که رابطه جنسی برقرار کنند. با استفاده از آموزش های ریلکسیشن و همچنین با دیلاتورهای واژنی می توان این بیماری را درمان کرد. میزان موفقیت در زوجینی بیشتر است که خانم ها نسبت به درمان بیماری خود اقدام می کنند.

یائسگی

نزدیک شدن به زمان یائسگی در زنان تغییرات هورمونی کاملاً محسوسی مانند پایین آمدن سطح استروژن اتفاق می افتد و همین مسئله باعث تغییرات خلق و خو، خشکی واژن، گرگرفتگی، کاهش میل جنسی و تعریق شبانه خواهد شد. بالا رفتن سن در زنان و مردان موجب افت تستوسترون می شود و همچنین می تواند میل جنسی را در بانوان کاهش دهد. درمان جایگزینی استروژن، پیش از یائسگی و در طول آن می تواند کمک کند که در زمان برقراری رابطه جنسی، درد کم تری را احساس کنید. اگر در دوران یائسگی به سر می برید و یا نزدیک به آن هستید و تغییرات جنسی را در خود احساس کردید، با تحریک و ماساژ می توانید ارتباط میان خود و همسرتان را تقویت کنید.

سایر شرایط

از دیگر عوامل مهمی که منجر به بروز اختلالات جنسی می شود می توان به اختلالات عصبی، خشکی واژن، مصرف بعضی از داروهای ضد افسردگی، مصرف الکل، ضعیف شدن سلامت بدنی و غیره اشاره کرد.

عوامل روانی مؤثر در اختلالات جنسی در زنان

تجاوز جنسی

گزارش ها حاکی از آن است که خانم هایی که در کودکی و نوجوانی مورد تجاوز قرار گرفته اند، بیشتر دچار مشکل اختلال جنسی می شوند. مهم ترین عامل اختلال جنسی در بانوان می تواند مربوط به کمبود توجه و نبود اعتماد در رابطه باشد. برخی موارد دیگر مانند اعتماد به نفس و ترس از آسیب پذیری نیز می توانند از عوامل روانی محسوب شوند.

داشتن اضطراب و افسردگی

زنانی که از افسردگی و اضطراب رنج می برند، بیشتر به اختلال جنسی مبتلا می شوند. و در اکثر موارد، با درمان شرایط ذهنی می توان مشکلات مربوط به اختلال جنسی را برطرف کرد.

روش های درمان اختلال جنسی

مصرف دارو: ممکن است فرد با مصرف داروهای خاصی، تمایل به رابطه جنسی نداشته باشد. در این مواقع، روانپزشک برای درمان این اختلال اقدام به تغییر دارو و یا تجویز دارو می کند.

مشاوره با یک سکس تراپیست

ممکن است این افراد در جهت رفع این اختلال، راه های مختلفی را پیشنهاد کنند و همین راهکارها برای افزایش میل جنسی نیز بسیار مؤثر باشد.

یادگیری مهارت های جنسی

آموزش بعضی راهکارها در مورد زندگی جنسی می تواند در جهت بهبود رابطه بسیار مفید باشد. دانستن علایق همسر یکی از نکات مهمی است که در روابط جنسی باید مدنظر قرار داد. همچنین می توان برای افزایش لذت های جنسی از یک سکس تراپیست زن در اصفهان کمک گرفت و یا در این زمینه به خواندن کتاب های مناسبی پرداخت.

درمان اختلالات جنسی

برخی مسائل جنسی می توانند در زندگی بانوان تغییراتی را ایجاد کنند. تمرکز بر روی این موضوع که میل جنسی را افزایش دهید، می تواند کمک کننده باشد. لازم است بدانید که همه مشکلات جنسی، به عنوان اختلال شناخته نمی شوند. زنان باید به مواردی در زندگی که موجب بروز مشکل جنسی می شود، بسیار اهمیت دهند. در مواقعی که مصرف دارو باعث ایجاد اختلال جنسی می شود، بهترین راه حل می تواند تغییر در داروی مصرفی و یا دوز مصرف باشد.

سکس تراپیست

از اینکه می خواهید با شریک زندگی تان و یا پزشک صحبت کنید، خجالت نکشید. ممکن است کار سختی باشد، اما می تواند بهترین گزینه درمان باشد. شما می توانید برای دریافت خدمات زوج درمانی اصفهان به دکتر شقایق بازرگان مراجعه کنید. ایشان به عنوان یک متخصص و بهترین مشاور زن اصفهان، سوابق مختلفی را در زمینه خدمات درمانی، مشاوره ای و آموزش مهارت های فردی و اجتماعی دارند. برای دریافت نوبت مشاوره حضوری می توانید با شماره های درج شده در بخش ارتباطات وب سایت تماس حاصل فرمایید، تا از راهنمایی های بی دریغ ایشان نهایت استفاده را داشته باشید.

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *