ردکردن این

کدام دلایل باعث طلاق و جدایی زوجین می شوند؟

کدام دلایل باعث طلاق و جدایی زوجین می شوند؟

احساسی از این زیباتر نیست که شاهد عهد و پیمان یک زوج موفق باشید. و دور از انتظار نیست که در طی این مراسم، اشک شوقی سرریز شود. اما لازم است بدانید که، برای حفظ ازدواج ماندگار، تصمیم ها و نیت های زوج، ضمانت کافی را نخواهد داد. و اینکه زوج با امیدواری و با وجود مشکلات بسیاری مانند (تفاوت های شخصیتی، اختلاف با همسر درباره تربیت فرزند، مسائل اقتصادی و غیره) تا انتها و در کنار هم زندگی زناشویی خوب و خوشی داشته باشند، امکان پذیر نیست. اگر قصد دارید با خواستگار خود ازدواج کنید، یا قبلاً ازدواج کرده اید و می خواهید زندگی زناشویی خود را بهبود ببخشید و یا اینکه می خواهید دلایل افزایش طلاق در زندگی مشترک را بیشتر بشناسید؛ به همین منظور در ادامه مقاله قصد داریم، نظر دکتر شقایق بازرگان را به عنوان بهترین مشاور خانواده اصفهان در مورد دلایل اصلی طلاق در زندگی مشترک را با شما به اشتراک بگذاریم. پس با ما همراه باشید.

طلاق چیست؟

طبق گفته دکتر روانشناس اصفهان، عدم تفاهم بین زن و مرد و اختلافات زناشویی حل نشده موجب بروز مشکلاتی در زندگی زناشویی می شود. و در صورت بروز این اتفاق، احترام، اعتماد و برقراری ارتباط صحیح با همسر نیز از بین خواهد رفت. هیچ زمانی را نمی توان پیش بینی کرد که مشخص کند که یک ازدواج تا چه مدت در این شرایط ناراضی باقی خواهد ماند، اما بسیاری از زوج ها نهایتاً بر سر یک دوراهی قرار می گیرند که یا به حل اختلافات زناشویی خود بپردازند و یا اینکه تصمیم به طلاق بگیرند. اگر گزینه طلاق یا جدایی را انتخاب کردند، احتمالاً زن یا مرد و یا هر دو برای بهبود زندگی زناشویی و یا تلاش برای حفظ ازدواج ناامید شده اند و به این نتیجه رسیدند که غیرممکن است به زندگی مشترک خود ادامه دهند. 

طلاق رسمی به اقدامی گفته می شود که با درخواست طلاق از دادگاه، تقسیم اموال و حضانت فرزند در صورت وجود آن، صورت می گیرد. یا طلاق عاطفی است؛ برزخی که در آن زوجین، هیچ گونه روابط زناشویی برقرار نمی کنند و همواره به زندگی با هم ادامه می دهند.

طلاق چیست

رایج ترین دلایل طلاق زوجین

خیانت همسر: اکثر ازدواج هایی که منجر به طلاق می شود ناشی از روابط نامشروع است. دلایلی مانند عدم برآوردن نیازهای جنسی همسر، عدم ابراز محبت به همسر و احساس تنفر نسبت به همسر باعث می شود که بسیاری از افراد به همسر خود خیانت کنند.

مشکلات مالی: پول، یک موضوع بسیار مهم در زندگی است تا حدی که زندگی بسیاری از زوج ها بر اثر مشکلات مالی با مشکل مواجه شده است. هر گونه تحمیل فشار مالی و عادات ناپسند ولخرجی موجب می شود که همسر شما برای تأمین نیاز مالی خانواده، بیشتر کار کند. پول درآوردن به این روش، می تواند یک ازدواج را به طلاق منجر کند.

برتری مالی زن نسبت به مرد: بر اساس تحقیقات انجام گرفته توسط دانشکده شیکاگو، زمانی که شرایط مالی یک زن نسبت به شوهر خود بهتر باشد، احتمال طلاق در چنین زندگی بیشتر خواهد بود. از آنجایی که شوهر نان آور خانواده است؛ در چنین شرایطی ممکن است یک مرد احساس سرخوردگی و کم اهمیت بودن در ازدواج کند و از طرف دیگر، زن نتواند به مردی که درآمد مالی اش از او کم تر است، تکیه کند. 

عدم توانایی در ارتباط صحیح با همسر: یکی از موضوعات مهم و حیاتی در امر ازدواج، مهارت ارتباط صحیح با همسر است. عدم برقراری ارتباط مؤثر با همسر، ممکن است تمام جنبه های زندگی زناشویی را تحت تأثیر قرار دهد و احساس رنجش همسرتان را نیز به همراه داشته باشد. بهتر است بدانید که در برقراری ارتباط با همسر، از هر گونه رفتارهای ناسالم مانند عدم گفت و گو در طول روز با همسر خود، بیان جملات ناامید کننده و منفی درباره زندگی و فریاد زدن بر سر همسر باید خودداری کرد. 

مدام دعوا داشتن با همسر: به طور مداوم دعوا با همسر بر سر موضوعات خاصی از کارهای خانه گرفته تا تربیت فرزند، بسیاری از روابط خانوادگی را به نابودی کشانده است. اغلب جروبحث های مکرر به این دلیل است که احساس می کنند خواسته هایشان از طرف همسر نادیده گرفته شده و یا به اندازه کافی از زحمتشان قدردانی نشده است. 

نداشتن رابطه جنسی: احساس لذت از رابطه جنسی، یک مسئله بسیار حیاتی در زندگی زناشویی و ازدواج موفق است. اگر در روابط زناشویی زوجین، رابطه جنسی در حال قطع شدن باشد؛ این یک نشانه بسیار بدی از شروع مشکلات در زندگی مشترک شان خواهد بود.

خشونت خانگی: هنگامی که در دعوا با همسر به یکدیگر آسیب می زنید، شاید یکی از این دعواها موجب به هم برخوردن زندگی زناشویی شما شود. وقتی صادقانه به همسر خود عشق بورزید، هر چقدر هم که از او ناراحت و عصبانی باشید، نمی توانید از او کینه ای به دل داشته باشید. لازم است بدانید که دعوای هوشمندانه و یا با ظرافت بحث کردن در ازدواج بسیار مهم است. اما خشونت علیه زن و مرد و در کل ظالم بودن، اینها از نشانه های عشق واقعی محسوب نمی شوند.

کمبود محبت: نبود صمیمیت و کمبود محبت زوجین، خیلی سریع می تواند یک ازدواج را به طلاق تبدیل کند؛ زیرا در این مواقع همسر احساس می کند که با یک غریبه زندگی می کند. این موضوع بیشتر به داشتن آمیزش جسمی و روحی مربوط می شود تا رابطه جنسی با همسر. چنانچه همسرتان با آغوش سرد شما مواجه شود، همین مسئله به مرور زمان موجب می شود که درخواست طلاق فراهم شود. سعی کنید قدرشناسی و مهربان بودن با همسر را با شرکت در جلسات بهترین مشاوره قبل از ازدواج افزایش دهید تا به یک رابطه زناشویی خاص و صمیمی برسید. 

نداشتن آمادگی قبل از ازدواج: خیلی از زوج ها معتقد هستند که علت اصلی مشکلات در زندگی مشترک، نداشتن آمادگی قبل از ازدواج است. تحقیقات بهترین مشاور مشکلات زناشویی اصفهان نشان داده که سن ازدواج در دستیابی به یک ازدواج موفق، اهمیت زیادی دارد و میزان طلاق در بین افراد کم تر از 25 سال در مقایسه با رده های سنی بالاتر، بیشتر است.

همشهریان عزیز برای دریافت خدمات مرکز مشاور طلاق اصفهان، می توانید جهت نوبت مشاوره حضوری با شماره های درج شده در وب سایت با همکاران ما تماس حاصل فرمایید.

 

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *